Feminizam

Ko polaže pravo na priču?

Redakcija


Razmišljajući kako da započnemo ovaj redakcijski tekst koji bi trebao biti poziv i ujedno upoznavanje s radom platforme Feminizam.ba, naišle smo da bezbroj pitanja i nedoumica – kako da precizno opišemo ono čime se bavimo, a da ne bude isuviše klišeizirano i jasno oslikava našu namjeru. Znale smo da bi najbolje bilo otpočeti s jednim sentimentom koji smo čule na nedavno održanoj promociji knjige 50 pisama ne-majke kćeri nerođenoj, autorice Nele Kačmarčik – Maduna koja je istakla da bi ljudi pri upoznavanju umjesto lične karte, drugima trebali predočiti napisane priče o svom životu. Mogućnost da podijelimo fragmente koji leže duboko skriveni od pogleda, jeste najdragocjeniji dar koji možemo pokloniti sebi i drugima. 


Sentiment o nužnosti dijeljenja priča koji je uzgred rečeno rezultirao stvaranjem posebnog segmenta na našem portalu, nikad nije bio rašireniji nego danas. Različite društvene platforme osiguravaju pribježišta za umorne duše željne razumijevanja i pažnje, dok se pospano kreću svijetom rastuće netrpeljivosti, otuđenosti i mržnje. Barem na ovim mjestima mogu na trenutak da udahnu i pronađu odušak od svojih svakodnevnih briga. 


Jedno je jasno, pripovijedanje je radikalan čin. Oduvijek. Naše priče jesu katalist promjena gdje možemo sebe zamisliti u drugačijem svijetu, na posve drugačiji način. I onda kada priče proizvode i reprodukuju rodne nejednakosti i patrijarhalne stereotipe, naša je zadaća da ih izdvojimo i raščlanimo, kako bi osigurali jednakost za sve, njegovanjem drugačijih normi i vrijednosti – što je ujedno i feministička praksa. Sveprožimajući utjecaj patrijarhata na naše živote moguće je destabilizirati, kada marginalizirani glasovi postanu vidljivi kroz svoje priče. Tako pripovijedanje postaje moćan alat u poticanju i razvijanju alternativnog političkog diskursa promoviranjem solidarnosti, zajedništva i jednakosti. Spoznaja da nismo sami u svojim borbama, utješna je misao za one koji pate u samoći, ali i ohrabrujuće saznanje koje nas vraća na pravi kolosijek djelanja – umrežavanje, motivaciju i podršku.


Spremnost da se uhvatimo u koštac s izazovima kreiranja i prenošenja naših priča u javnu sferu, ideja je vodilja ovog čitavog projekta koji je nastao iz potrebe da jedni drugima ogolimo svoje biće, pričajući glasno o stvarima koje nas plaše. I više od toga, osjećamo da je naša misija da osiguramo mjesto otvoreno za sve one koji žele da stvaraju i dijele različite sadržaje, kao i one koji žele samo da čitaju i uče. Ovdje ostavljamo prostora i za one koji bi htjeli nešto da ponude šarolikom čitateljstvu, ali strahuju, sumnjaju ili su pak neodlučni. Njima poklanjamo kratku misao naše autorice s početka priče koja kaže; najbolje vrijeme za početi je sada.


U konačnici, Feminizam.ba je naš skromni doprinos većim feminističkim borbama koje se uporedo vode širom svijeta, na svim frontovima i jedan mali, ali važan korak za one koji koračaju pravom stranom historije, onom stranom koja postavlja pitanja, traži odgovore i ne pristaje na kompromise. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top